Odyseja Umysłu

 „Nie ma czegoś takiego jak zły pomysł.
Zawsze natomiast istnieje pomysł lepszy.”

[Dr C. Samuel Micklus, twórca Odysei Umysłu]

Odyseja Umysłu to międzynarodowy program edukacyjny.

Na czym polega idea Odysei?

Celem programu jest rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy człowiek. Uczestnicy angażowani są w proces rozwiązywania problemów rozbieżnych, czyli takich, które rozwiązać można na wiele sposobów.

Młodzi ludzie (od przedszkoli po uczelnie wyższe) pracują w drużynach liczących od 5 do 7 osób. Uczą się razem analizować sedno zadania i szukać różnych strategii poradzenia sobie z nim. Sami podejmują decyzje, jak połączyć w jedno wspólne i skuteczne rozwiązanie to, co w ich pomysłach najlepsze.

Drużyna działa pod okiem dorosłego (przeszkolonego) trenera, który integruje uczestników, koordynuje ich prace i zapobiega konfliktom. Trener uczy drużynę, jak generować pomysły, ale nie podsuwa ani nie narzuca własnych koncepcji.

Jak to wygląda w praktyce?

Co roku jesienią ogłaszanych jest pięć konkursowych Problemów Długoterminowych. Drużyna wybiera jeden z nich, a następnie przez kilka miesięcy wymyśla i przygotowuje jego rozwiązanie, które wiosną prezentuje w formie 8-minutowej inscenizacji.

Drużyny (w czterech kategoriach wiekowych) współzawodniczą w rozwiązywaniu zadań konkursowych w sposób jak najbardziej kreatywny i skuteczny jednocześnie.

Uczestnicy muszą się także zmierzyć z Problemem Spontanicznym – jego treści nie znają do ostatniej chwili, a rozwiązanie tworzą w ciągu zaledwie kilku minut.

Konkurs ma 3 etapy: Eliminacje Regionalne (Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Poznań, Łódź, Katowice), Finał Ogólnopolski w Gdyni oraz Finały Światowe w USA (Iowa lub Michigan) lub EuroFestiwal.

Zwycięzcy finału krajowego zyskują prawo reprezentowania Polski późną wiosną na EuroFestiwalu Odysei Umysłu lub na Finałach Światowych w USA. Konkursy to duże imprezy edukacyjne gromadzące łącznie kilka tysięcy gości.

Odyseja w Polsce

W Polsce Odyseja Umysłu działa od prawie 30 lat.

Co roku Polacy zdobywają medale na Finałach Światowych. Licencjonowanym partnerem programu w Polsce jest fundacja Odyssey of the Mind Polska, która organizuje krajową edycję konkursu, prowadzi szkolenia i promuje program. Nie zatrudnia ani jednego pracownika: co roku przy organizacji konkursu pracuje społecznie kilkuset wolontariuszy.

Od 2003 roku ogólnopolskie konkursy Odysei Umysłu odbywają się pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

Zasady przyznawania punktów podczas rekrutacji do szkół ponadpodstawowych za wysokie wyniki w konkursie Odyseja Umysłu
są zamieszczone na stronie www.odyseja.org

Dlaczego to naprawdę działa?

Dzieciaki uwielbiają Odyseję Umysłu, bo to dobra zabawa! Rozwiązując konkretne problemy, Odyseusze przekonują się, że wiedza może się przydać w praktyce. Pozbawieni podpowiedzi dorosłych są dumni z tego, co sami stworzą i sami osiągną. Przełamując zahamowania i ucząc się nowych rzeczy odkrywają swoje możliwości. Sportowe emocje towarzyszące konkursom sprawiają, że dzieci chcą się starać dla innych i dla samych siebie. Poza tym, fajniej jest śmiać się, robić coś i przeżywać razem z całą drużyną!

„Odysejowe” zadania odwołują się do szerokiego spektrum zainteresowań, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie pole do popisu. Sedno problemu może być bardzo różne: od wymyślenia historii o wzajemnych relacjach ludzi i zwierząt, przez budowę struktury o wadze 15 gramów zdolnej utrzymać kilkaset kilogramów, aż po skonstruowanie nowatorskiego pojazdu.

Zajęcia Odysejowe doskonale nadają się jako element systemu wspierania uzdolnień czy rozwijania zainteresowań.

Dzięki indywidualnemu podejściu do każdego dziecka oraz zastosowaniu metodyki efektywnej i atrakcyjnej zarazem Odyseja sprawdza się zarówno w pracy z uczniem zdolnym, jak i z uczniem trudnym.

Odyseusze rozwijają umiejętności przydatne przez całe życie.

W Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 3 w Warszawie certyfikat trenera Odysei Umysłu posiada psycholog, mgr Dorota Ziółek. Od 10 lat wspólnie z nauczycielką ze Szkoły Podstawowej nr 267 w Warszawie, mgr Kamilą Dzikowską (też trenerką Odysei) prowadziły wiele drużyn złożonych z uczniów tej szkoły. Drużyny te osiągały duże sukcesy: co roku awans do Finału Ogólnopolskiego, udział w EuroFestiwalu Odysei Umysłu na Białorusi w 2017 roku, dwukrotny udział w Finałach Światowych w USA (2015 – IV miejsce, 2018 – V miejsce).

W roku szkolnym 2019/2020 trenerka Dorota Ziółek planuje zgłosić się
(po ukończeniu szkolenia) do sędziowania konkursu, aby dzięki nowemu doświadczeniu –  spojrzeniu na Odyseję od innej strony móc zwiększać swą wiedzę i kompetencje.

W dzielnicy Żoliborz drużyny Odysei Umysłu prowadzone są w SP nr 267, SP nr 65 i SP nr 68.

Choinka i prezenty na czerwonym tle. ŚWIĄTECZNE ZMIANY GODZIN PORADNI poniedziałek - 23.12.2024 - 8.00-16.00 wtorek - 24.12.2024 - 8.00-12.00 piątek - 27.12.2024 - 8.00-12.00 sobota - 28.12.2024 - zamknięte poniedziałek - 30.12.2024 - 8.00-16.00 wtorek - 31.12.2024 - 8.00-12.00 Na podstawie Uchwały Rady Pedagogicznej nr 5/10/11 z dn. 25 stycznia 2011 r.

Wesołych Świąt życzą pracownicy PPP3. Czerwona kokarda ni kolorowe bombki na tle choinki.

Accessibility Toolbar